2023-ban 21 SDG-hez kapcsolódó Scopus-listás folyóirat cikk jelent meg karunk oktatóitól, kutatóitól.
Karunk minden évben számos konferenciának ad helyet, amelyek, ha nem is ERS, fenntarthatóság fókuszúak, azonban a fenntarthatóság legalább 1-1 szekció erejéig megjelenik.2023-ban az alábbi konferenciák zajlottak ERS kötődéssel:
Ezen kívül karunkon több olyan kutatócsoport működik, illetve kutatási projekt fut, amelyek szintén kapcsolódnak a fenntarthatósági kérdésekhez, illetve SDG-khez.
A hazai vállalatok szerepe a nemzet újraiparosításában (kutatásvezető: Prof. Dr. Vörös József, egyetemi tanár) kutatási projektben a pandémia, a digitalizáció és a mesterséges intelligencia fejlődése és a környezeti változások által felgyorsított átalakulások vizsgálata zajlik. E projekten belül működik az ESG kutatócsoport (kutatásvezető: Dr. Csapi Vivien, egyetemi docens) a felelős átállást témakörét kutatja kifejezetten koncentrálva a kkv-kra (kis- és középvállalatokra), valamint arra, hogy a tudományos kutatáson túl megtalálja ennek gyakorlati értékét és segítse is a kkv-kat ebben a folyamatban. A kutatócsoport 2023-ban II. helyezést ért el a Magyar Nemzeti Bank a Zöld pénzügyi kutatási kezdeményezések elnevezésű pályázatán.
Az okos desztinációk és az okos turizmus kialakításának esélyei és lehetőségei Magyarországon, különös tekintettel a pandémia utáni időszak kihívásaira (kutatásvezető: Dr. Csapó János, egyetemi tanár) kutatási projekt is szorosan kapcsolódik a fenntarthatósághoz, hiszen az okos turizmus végső célja az erőforrás-gazdálkodás hatékonyságának javítása, a digitalizáció növelése (amelyben hazánk turizmusa komoly lemaradást mutat), a versenyképesség maximalizálása és a fenntarthatóság fokozása, a technológiai innovációk és gyakorlatok alkalmazásával, így ezen terület kutatásának fontossága és értéke a turizmus innovatív fejlesztése kapcsán megkérdőjelezhetetlen, és teljes mértékben összhangban áll az EU turizmuspolitikájával is.
A Reziliens rendszerekkel a klímaváltozás ellen (kutatásvezető: Dr. Kiss Tibor, egyetemi docens) projekt, kutatás fő kérdése, hogy melyek a korunk legfejlettebb fenntartható rendszereinek tartott termelési rendszerek főbb jellemzői? A kutatás példákat mutat be olyan reziliens kistérségi gazdasági rendszerekre, amelyek megfelelnek a kék és a körkörös gazdaság követelményeinek.
A magyar kisvállalatok versenyképességének vizsgálata (kutatásvezető: Prof. Dr. Szerb László, egyetemi tanár) projekt az SDG8 fenntartható fejlődési célhoz is kapcsolódik, hiszen a cégek döntő részét ugyan a kisvállalatok adják, tudásunk azonban erről a heterogén cégcsoportról korlátozott , miközben a tisztességes és fenntartható gazdasági növekedés szempontjából is releváns, sőt kritikus a szerepük.
A Hidrogénalapú, reziliens város-régiós gazdaságfejlesztési protokoll és IoT monitoring rendszer fejlesztési projekt (kutatásvezető: Dr. Bedő Zsolt, egyetemi docens) célja egy olyan protokoll megalkotása, aminek segítségével ajánlásokat tud megfogalmazni város-régiós vagy akár vállalati szinten a „hidrogénalapú” működés felé történő elmozdulás kapcsán. Ennek része a „körforgásos” gondolkodásmód is, amennyiben az az adott helyzetben releváns.
További részletek a Kutatási jelentésben érhetők el.
Tudományos Diákköri Konferencia (TDK)
A fenntarthatóság egyre több alkalommal szolgál egy-egy TDK dolgozat témájául. A 2023/2024-es tanévben első alkalommal volt önálló tagozata is "Gazdaság és fenntarthatóság" címmel. Az ERS, fenntarthatósági témakörben összesen 12 dolgozatot nyújtottak be, amelyek közül 11-t a 2025. évi miskolci Országos Tudományos Diákköri Konferenciára (OTDK) alkalmasnak ítélt a zsűri.
Az ERS témát feldolgozó TDK dolgozatok a 2023-2025-ös TDK ciklusban: